Víte kdo založil chlapecký světový skauting?Kdo český clapecký.Kdo ženský světový?A plno jiných významných lidí? Tak já vam o tom něco řeknu.Vůbec první světový chlapecký skauting založil Robert Baden Powel.A to v roce1907.První zakladatel českého skautingu byl Antonín Benjamín Svojsík.Prvni zakladatelka dívčího světového skautingu byla Agnes Baden Powelova a to v roce 1910.Byla to sestra od Roberta Baden Powela.22.únor je den skautek.
Robert Baden Powel a Antonín Benjamín Svojsík
Je spodivem,kolik shodných momentů nalezneme v životech Antonína Benjamína Svojsíka a Roberta Baden Powela.V útlém dětství jim oběma zemřeli otcové.Oba měli na dnešní dobu neobvykle mnoho sourozenců-ABS měl tři bratry ,RBP jich měl více čtyři bratry a jednu sestru.Zatím co na RBP měl velký vliv starý admirál Smith,ktarý prožil nejedno dobrodružstvi na moři,na ABS měl veliký vliv jeho dědeček Havlík.I jeho život nepostrádal dobrodružství,i když jiného rázu.Pan Havlík byl původním povoláním sekerník.Se sekerníky byly strojníci mlýnů.Vyráběli a opravovali dřevěné převody,kterými se přenášela síla vodního proudu na mlýnské kameny.Se zánikem vodních mlýnů zanikalo i sekernictví.Dědeček Havlík ovšem u sekernictví nezůstal -vlastíma rukama si postavil mlýn v Dobřichovicích.ABS spolu se svými bratry dědečkovi často pomáhal s opravami a rzšiřováním mlýna.
STUDIUM
Je zajímavé ,že skautské vlohy obou zakladatelů se ve větší míře projevili na střední škole.RBP chodil do anglické internátní školy pro chlapce v Godalmingu.Brzy se naučil znát okolí školy jako nikdo jiný.Plížení a maskování se naučil v praxi-jen tak bylo možno uniknout bedlivému zraku dohlížejících pedagogů.Zvládl práci se sekirou a naučil se na ohništi připravovat jednoduchá jídla.ABS chodil na střední školu v Praze.Ve městě neměl sice tolik příležitostí k dobrodružnému životu,vynahrazoval si to však o prázdninách.Když mu bylo šesnáct,podnikl svou první dlouhou cestu.Z dochovaného zápisníku vyplívá,že měl stejně dobrý pozorovací talent a uměl kreslit neméně dobře jako RBP.RBP cestoval také.Po moři.Na lodi svých bratrů se o prázdninách plavil kolem Skotska a Anglie.Dělal jim plavčíka.
CESTOVÁNÍ
Mohlo by se zdát ,že po skončení střední školy nabraly cesty obou zakladatelů diametrálně odlišný směr.RBP šel na proslulou vojenskou akademii do Sandhurstu,ABS na učitelský ústav.Jenže....ABS určovalo cestování.O pouti na sněžku jsem se už zmiňoval.Když mu bylo osmnáct,vydal se s kamarády,snimiž později vytvořil pěvecké kvarteto,na cestu přes Moravu a Slovensko do Budapěsti a zpět.POzději navštívil Itílii,Řecko,Alžír,Palestinu,Egypt...RBP cestoval také.S armádou.nastoupil k jednotce v daleké Indii,později se sní přesunul do jižní Afriky.ABS odmala rád zpíval.Na učitelském ústavu se ve zpěvu zdokonalil a spolu se spolužákem a kamarádem Janem Novákem,pozdějším místonáčelníkem a dalšími dvěma přáteli založil České pěvecké kvarteto.Stal se také členem Umělecké besedy.RBP se umění věnoval také.Aby mužstvo nepropadlo zahálce,hrál s vojáky divadlo,organizoval pěvecký kroužek a zaučoval divadelní ochotníky.
SKAUTING
Srovnávat bychom mohli ještě dálea znovu a znovu bychom nacházeli zajímavé paralely jejich životů-skautingu-tedy mimoškolní výchově dětí a mládeže-oba věnovali nejlepší roky svého života.Jak se vlastně tělocvikář žižkovské reálky se skautingem seznámil?Na nove hnutí pro mládež ABS upozornil v Anglii žící krajan ING.Meilbeck.Bylo to v roce 1911.ABS neváhal.Vypravil se o prázdinách do Anglie a hned po návratu založil první oddíl ze svých studentů.
Robert Baden Powel Antonín Benjamín Svojsík
V článku byly použity informacez časopisu Skautský svět,(magazín pro skauty a jejich příznivce) ze září 2006.
Historie skautingu v datech:
22. února 1857 se v Londýně narodil Robert Baden-Powel, zakladatel skautingu a světový náčelní skautů.
14. srpna 1860 se v anglickém South shields narodil zakladatel woodcraftu a první náčelník amerických skautů Ernest Thompson Seton.
5. září 1876 se v Praze narodil zakladatel českého skautingu Antonín Benjamin Svojsík. 22. února 1889 se narodila Olave Saint Clair Soames, provdaná Baden-Powellová, jediná světová náčelní skautek.
1902 – Baden-Powell se účastní obléhání pevnosti Mafeking za búrské války. V americe se odehrál první tábor Woodcraft Indians pod vedením E. T. Setona.
1907 – Na ostrůvku Brownsea u jihoanglického přístavu Pool v průlivu La Manche vede B-P svůj první skautský tábor. Počátek datování skautingu.
1908 – V lednu byla v Anglii založena první skautská organizace na světě – The Boy Scouts. Byla vydána první skautská příručka Scouting for boys sepsaná B-P.
1909 – Na skautské přehlídce v Londýně se prvně objevila skupina okrojovaných skautek.
1910 – Pod vedením Powellovy sestry Agnes se zakládá organizace anglických skautek Girl Guides Association. Dívky si za svůj odznak zvolily trojlístek. V Anglii byl také utvořen odbor vodních skautů (Sea scout).
1911 – A. B. Svojsík, profesor na žižkovské reálce, kde učil tělocvik, odjíždí do Anglie, aby skauting viděl na vlastní oči. Překládá Scouting for boys a píše brožuru Český skaut a knihu Základy junáctví. Zároveň vede první družinu českých skautů – svých žáků.
1912 – ABS vede první tábor českých junáků ve Vorlovských lesích u Lipnice na Českomoravské vrchovině. B-P se žení s Olave, později spolu měli tři děti.
1914 – Skauting měl být u nás pod záštitou Sokola, ale ten odmítl. Proto se zakládá spolek Junák – Český skaut.
1915 – V Junáku – Českém skautu je ustanoven odbor pro dívčí výchovu. V létě se koná první tábor českých skautek u Živohoště.
1918 – 28. října byla vyhlášena Československá republika. Druhý den byla zřízena skautská pošta a vydány první skautské známky na světě.
1919 – Byl ustanoven Svaz Junáků – skautů RČS a byl zaveden odznak lilie se štítkem a psí hlavou.
1920 – Poprvé byl udělen zlatý odznak Za čin junácký. Devatenáctiletý student zachránil tři tonoucí děti. Jmenoval se Rudolf Plajner. V Londýně se konalo první světové Jamboree.
1922 – Československé skautky byly přijaty do Mezinárodní rady skautek na mezinárodní konferenci v Cambridge. ČSR se stala jedním ze zakládajících států mezinárodního skautského ústředí a ABS členem Mezinárodního skautského výboru.
1926 - 22. únor byl vyhlášen za svátek všech skautek světa – Thinking Day – Den sesterství.
1928 – Byla založena Světová asociace skautek – WAGGGS, ČSR byla opět jedním ze zakládajících států.
1929 – B-P byl povýšen do šlechtického stavu – Lord Baden-Powell of Gilwell.
1930 – Olave B-P byla zvolena první a zároveň poslední světovou náčelní. 1931 – V Praze se konalo první slovanské jamboree, účastnilo se ho 15 000 skautů a skautek.
1935 - Naše skautky si začaly podkládat slibový odznak modrým trojlístkem. 1936 – Malíř, spisovatel, přírodovědec, zálesák a zakladatel woodcraftu E. T. Seton navštívil Prahu.
1938 – 17. září zemřel A. B. Svojsík na streptokokovou nákazu. Pohřben byl 20. září za účasti 3 000 skautů a skautek na Vyšehradském hřbitově.
1939 – V lednu proběhl ustavující sněm Junáka (sjednocení čs. skautingu), velitel B. Řehák, náčelník Rudolf Plajner, náčelní Vlasta Koseová.
1940 – 28. října bylo vydáno nařízení o rozpuštění Junáka, týden na to nacisté přepadli ústředí Junáka a zabavili veškerý majetek.
1941 – Na své farmě v Keni zemřel světový náčelník Robert Baden-Powell.
1945 - Ihned při Pražském květnovém povstání byla obnovena skautská činnost.
1946 – Světová náčelní Olav B-P byla u nás na návštěvě. Byl odstartován první ročník Svojsíkova závodu v Praze. Na Ivančeně v Beskydech byla založena mohyla – uctění památky skautů popravených nacisty 24. dubna 1945. Zemřel E. T. Seton.
1948 – Junák byl začleněn do Svazu československé mládeže – začala druhá likvidace našeho skautingu.
1950 – V Ústředním listě republiky Československé byl oznámen zánik Junáka.
1968 – V březnu byl Junák podruhé obnoven.
1969 – 18. července poslal americký skaut – astronaut Neil Armstrong pozdrav skautům a skautkám z paluby Apolla 11, tři dny na to byl prvním člověkem, který se prošel po Měsíci.
1970 – V září byla potřetí ukončena činnost Junáka. Do prosince 1989 pokračovala řada skautských oddílů pod hlavičkami jiných povolených organizací.
1973 – Zemřela Vlasta Koseová, jedna z největších osobností našeho dívčího skautingu. 1977 – Zemřela jediná světová náčelní skautek Olave Baden-Powell.
1987 – Zemřel náčelník československého Junáka RNDr. Rudolf Plajner.
1989 – V prosinci byly schváleny stanovy českého Junáka – svazu skautů a skautek ministerstvem vnitra a životního prostředí. Junák byl potřetí obnoven a funguje dodnes.
1990 – Proběhl obnovující sněm Junáka. Na mezinárnodní konferenci skautek v Singapuru byly československé skautky opět přijaty do světové organizace WAGGGS. Na mezinárodní konferenci skautů v Paříži byly naši skauti přijati zvonu do WOSM.
1993 – 1. ledna se Československo rozdělilo na Českou a Slovenskou republiku. Vytvořili se tak nové národní organizace, které požádaly o opětovné přjetí do WOSM a WAGGGS.
1996 – Chlapecký kmen byl přijat do WOSM, dívčí kmen do WAGGGS. Rozdělením Československa přestali být čeští a slovenští skauti řazeni mezi zakládající organizace WAGGGS a WOSM.
2007 – Po celý rok probíhaly oslavy ke stoletému výročí skautingu. V Anglii, kde skauting vznikl, se konalo Jamboree. Pomalu se u nás začíná objevovat Nový výchovný program Junáka, který má inovovat výchovné prostředky, aby odpovídali době a zájmům dětí a mladých lidí.