Skautské znalosti VI. - Kroj , historie a vlajka

Napsal Adam Upír Klimša (») 7. 8. 2011 v kategorii Skautské znalosti, přečteno: 1183×

Skautský kroj

kroj

Stání vlajka a její význam

lilie

Vlajka

Státní červenomodrobílá vlajka vznikla v roce 1920 a je jedním z našich státních symbolů. Vzdáváme jí poctu nejen ve skautské oddíle, ale i v běžném životě. Skládá z horního bílého pruhu a dolního červeného pruhu, do nichž je vsunut žerďový modrý klín. Poměr šířky k délce je 2:3. Modrý klín zasahuje do poloviny šířky vlajky. Prapor má narozdíl od vlajky tvar libovolného obdélníku. Visí-li vlajka/prapor svisle, pak je bílý pruh vlevo a červený vpravo, modrý je vždy nahoře. Užité barvy jsou národními barvami České republiky.

Neseme-li vlajku na táboře k slavnostnímu vztyčení a vlajková četa má čtyři členy, pak putuje vlajka na stožár na stožár v následující podobě: Každý roh vlajky drží jeden z členů čety. Vlajka je vzorně napnutá a nikde není prověšena. Cíp vlajky přidržujeme při rameni ruky, kterou vlajku držíme. Vlajka putuje ke stožáru kolem celého táborového náměstíčka a nastoupení jí vzdávají čest skautským pozdravem. V předu je modrý klín, vlevo bílá a v pravo červená. Při vyvěšování dvou vlajek/praporů má četnější místo ten vlevo. Vlajku vyvěšujeme ve státní svátky, pří významných údálostech a výročích, je označením státní příslušnosti při reprezentaci, ale také na skautském táboře.

 

Státní symboly

Velký státní znak

velký statní znak

Velký státní znak je tvořen štítem se čtyřmi oli. Jednotlivá pole symbolizují historická území České republiky - Čechy, Moravu a Slezsko, čtvrté pole pak republiku jako celek. V prvním a čtvrtém poli je vyobrazen stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou zbrojí a zlatou korunou. Ve druhém poli je na modrém podkladu umístěna červeno-stříbrně šachovaná orlice se zlatou korunou. Ve třetím poli se na zlatém podkladu nachází černá orlice s červenou zbrojí a zlatou korunou, ozdobená stříbrným půlměsícem zakončeným jetelovými listy a uprostřed vybíhajícím křížkem.

 

Malý státní znakMalí statní znak

 

Malý státní znak je tvořen jediným polem, na němž je umístěn na červeném podkladu stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou zbrojí a zlatou korunou.

 

 

Státní pečeť 
Pečeť

Státní pečeť tvoří velký státní znak podložený lipovými ratolestmi. Okolo je vepsán nápis ČESKÁ REPUBLIKA.

 

 

Prezidentská standarta
Standarta

Vlajka prezidenta republiky je čtvercového tvaru. Na bílém podkladu, olemovaným okrajem z bílých, červených a modrých plaménků je umístěn velký státní znak, pod kterým je na červené stužce podložené žlutými lipovými ratolestmi bílý nápis PRAVDA VÍTĚZÍ.

 

 

Státní strom

Lípa srdčitáStátním stromem České Republiky je lípa srdčitá( tilia cordata).

Historie

lilie

 

  Letopočet 1907 se pokládá za rok zrodu světového skautingu ve Velké Británii.

Úspěch skautské myšlenky potvrzuje rychlé pronikání skautingu po Evropě i v zámoří. Roku 1911 vzniká také skauting v Čechách. O rok později získává svůj tradiční název - Junák.

  Období předmnichovské republiky je zlatou érou českého skautingu. Oddíly Junáka prošla řada vynikajících osobností nejrůznějšího zaměření - prezident Edvard Beneš, básník Jíři Wolker, klinický lékař, akademik Josef Charvát, cestovatel František A. Elstner, příslušník zahraničního odboje a spolustrůjce atentátu na Heydricha Jan Kubiš.

  Za druhé světové války byl Junák zrušen. Mnoho skautů však hájilo myšlenky skautingu v ilegálním odbojiči za hranicemi protektorátu. Sedm stovek z nich za to zaplatilo životem.

  Poválečné nadšení pro skauting přivedlo do Junáka čtvrt miliónu členů. Ti se významně podíleli na hospodářské obnově země výpomocí v zemědělství. Jako ledová sprcha působil obrat v roce 1948. Junácká organizace byla paralyzována, řada činovníků se stala obětí politických procesů a strávila roky v komunistických žalářích. V roce 1950 byl Junák zrušen.

  Nakrátko se k novému životu probudila skautská organizace v roce 1968. Budování organizační struktury a rozmach činnosti ukončil rok 1970, kdy byl Junák násilně pohlcen Pionýrskou organizací.

  Na přelomu let 1989 a 1990 vstala skautská organizace z popela znovu. Rychle se začleňuje do mezinárodních struktur. V souvislosti s rozdělením Československa se dělí i junácká organizace a získává svůj dnešní název Junák - svaz skautů a skautek ČR.

 

lilie1

Stručná historie českého skautingu

  • 1911 A. B. Svojsík se v Anglii seznamuje se skautingem.
  • 1912 A. B. Svojsík vydal knihu Základy junáctví a uspořádal první skautský tábor nedaleko hradu Lipnice.
  • 1914 Založen spolek Junák – český skaut.
  • 1915 Založen dívčí skauting.
  • 1938 Zemřel A. B. Svojsík.
  • 1939 Sjednoceny skautské organizace ve svazu Junák.
  • 1940 Junák rozpuštěn nacisty.
  • 1945 Junák obnoven.
  • 1948-1950 Likvidace Junáka komunisty.
  • 1968 Junák obnoven.
  • 1970 Junák opět rozpuštěn komunisty.
  • 1989 Junák potřetí obnoven.
  • 1996 Chlapecký kmen Junáka přijat do WOSM, dívčí kmen Junáka přijat do WAGGGS
  •  
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel devět a pět